TAHSİN ATAİZİ - YORUM

ASKERLERİME / ASTEĞMENLERİME 1998’ den 2015’ e TAHSİN ATAİZİ

KKK.K.lığı denetleme heyetinin 1998’ deki Çorlu denetlemesindeki seferberlik tatbikatı öncesi; Terhis olan ASTEĞMENLERİME yedeklik döneminde tatbikattaki hitabımı, Tüm ASTEĞMENLERİME ve gönlünde vatan sevgisini coşku ile taşıyan tüm MEHMETCİKLERİME’ de ithaf ediyorum. "Şu anda Türkiye’ nin, hatta dünyanın en zengin ve en büyük servet sahibi kim, kimlerdir derseniz ? Türkiye’ de en yüksek vergi ödeyenlerden ne Sabancı’ lar, ne Koç’ lar Dünyada ise?... Kim bilir kim demeyin. Aradığınız kişi hiç tahmin etmediğiniz gibi… Benim ben!... Dünyanın’ da en zengini olmama rağmen; verdiğim VERGİ’ mi? Vergisi algısı yok, Asker ve Askerliğe olan sevgimin… Sizler gibi gönülleri vatan sevgisi ile dolu, yürekleri sıra dağlar kadar sarp ve sağlam, enginler kadar sonsuz kişiler… Evet çeşitli meslek gruplarından olan sizlerin methiye ve iltifata ihtiyaçları yok. Tabi ki nasihate de… Seferberlik tatbikatı adı altında askerliğinizin yedeklik dönemini kapsayan döneminde ( Milli Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığının bir programı dahilinde) aldığınız, ( Seferberlik tatbikatı için belirtilen kıt’ alara celp) katılım emirleri doğrultusunda toplanmış KAHRAMAN VATAN SEVER Silah arkadaşlarım. Meşru mazeretler doğrultusunda çeşitli bahanelerle rapor vs.lerle bu tatbikatlara gelmeyebilirdiniz.
Ama sizlerin vatan sevgisi; mazeretlere sığınmayarak bu tip tatbikata gittiğinizi ve katılma duygusunu öne geçirerek… Yaşlarınıza ve başlarınıza, geride bıraktığınız ailelerinize, işlerinize bakmadan adeta koşarak (İçinizden özlemini duyduğunuz) yeni kıt’ anıza geldiniz. HOŞGELDİNİZ. Sizlerin bu vatan sevgisi ve coşkusu; T.C.’ nin geçmiş tarihine yurdun dört bir köşesinde, ÇANAKKELE’ de SAKARYA’ da İNÖNÜ’ de cengaverce savaşanların Şehitlerimizin kanını asaletini taşıyan asil duyguların ifadesidir tatbikata katılımınız... Ne mutlu sizlere ki, eşinize, dostunuza, çoluk çocuklarınıza, gururla, kıvançla göğsünüzü gere-gere bu tip tatbikata gittiğinizi, LEOPAR tanklarıyla katıldığınız eğitimi, adeta HAVA’ nızı atarak gururla söyleyeceksiniz. Bizleri, emir komuta edenleri de gururlandırdınız.
Gelişinizle katılımınızla. Asıl güç göstergesinin, ne en geliştirilmiş SİLAH, ne de LEOPAR tanklarının değil, bu silahları kullanan ve kullanabilen asil ve aslan yürekli sizin gibi vatan severlerin olduğunu ispatladınız. Er meydanlarında sizin gibiler olmaz ise, en mütekamil silah ve tankları kim kullanacaktı ki? Zira savaşlar masa başında planlansa dahi; kullanılacak silahları, tankları vs i kullanacaklar siz ve sizin gibi kahramanlardır. Bizler kimiz?
Ne için geldik?
Ne yaparız? Bizler; mesleğimizde Albaylık rütbesine ulaşabildikten sonra KKK.lığı ( Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme üyeleriyiz.) Belirli görevlerden, Takım, Bölük, Tabur, Alay Komutanlıkları yapmış kendi konumuzdaki birikimleri aktarmak ve Kara Kuvvetlerindeki birlikleri harp sanatı eğitim ve tatbikatlarını, atış her türlü silahlarla atış denetimlerini, KKK, tarafından KKK. Adına denetleme ve değerlendirme yapmakla görevli subaylarız (yıl 1998)." Şimdi korkuyorum. Yıl 2015. Gazetelerde BEDELLİ haberi çıktı. Bende “Bedeli ile mi Bedeni ile mi?” diye yazdım, İnternette çok tenkid aldım. Herkesin canı sağ olsun, Mütecavize 7 düvele savaş vermiş ülkemin insanları adına, olası bir saldırıda bu işin bedelini maddi olarak ödeyebilirmiyiz? Vatanseverlik duygusunu, Anayasadaki eşitlik ilkelerini bozarak göreve sadece gider de, dönemezse oğlu şehit olan vatan sağ olsun diyecektir yine de… Oğul gitmiş! Vatan gitmiş mi, Gitmemiş mi? Bölünmüş mü bölünmemiş mi bilemem!... Kötü bir kabus mu görüyorum Allah’ ım ?
Sen koru ülkemi. Zengin fakir tüm insanı mı. Tek Devlet, Tek dil, Tek Bayrak altında olmaktan yoksun etme bizi. Aksi takdirde; maddi bedel ödeyerek askerlik yapmayanlara, askerlik sanatını öğretemediğimiz kişiler yerine futbolcu transferi gibi yabancılardan transfer yapar mıyız, yapmaz mıyız?... Bunu Amerika Birleşik Devletleri (USA) sormayalım. Zira onlar, Orda Doğuda bizi MİK.( Muharebe İleri Karakolu gibi) kullanmaya hazır düşünceleri mevcuttur. Coni’ lere bir şey olmasın diye!... Nasıl olsa gönlü zengin, parasız MEHMET!CİKLERİMİZ var ya… Bugün bazı liderlerin(!) bedeli ne pahasına olursa olsun hesap sorarız diye. Orta Doğudaki olaylar Suriye vs. için babalanıp, dayılanıp ahkam kesmeleri yok mu ?... "Nerde kalmıştık ? Yıl 1998’ den 2015 nereden nereye getirdi beni olaylar, zaman tünelinde… Evet Biz Kimiz ? Bizler KKK. Lığı denetleme ve değerlendirme heyeti olarak; Denetleme tatbikat notunuz;Pekiyi/ Geçtiniz Atış notunuz; Pekiyi/ Geçtiniz Nasıl mı ? Çünkü kıt’ alardaki gördüğünüz TANK’ ları tatbikatta gönül coşkusu ile yine sizler kullandınız ve Leoparlar ile atışları’ da sizler yaptınız… Gönülden inanmışlık ve bu uğurda can verme duygularınız, inançlarınız sayesinde (yıl 1998) Çorlu’ da bu güzel duygu ve düşünceler içerisinde SEFERBERLİK TATBİKATI’ na katılmanıza teşekkür ediyor.
Sizleri SAYGI ile SELAMLIYOR Kutluyor, Tebrik ediyorum." Keşke bizleri’ de Emekli Albay-Sb.-Asb. Demeden böyle tatbikatlara çağırsalar. Zira bizler EMEKLİ olsak’ ta; Sloganımız “ EMEKLİYİZ ama EMEKLEMİYORUZ”. Yıl 2015 yine de korkuyorum Ancak emekli olup ta aramızdan ayrılan vefat eden arkadaşlarımız var. Ama biz 18,000 TL yi verip’ te bu ocağın tadına varamayanlar yerine bu tatbikatlara gönüllü katılanlar o eksikliği asla hissettirmeyiz canımız pahasına. VATAN SAĞOLSUN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. Not 18,000 TL verenler, verip’ te asker ocağına gelmeyenler lütfen üzülmesin(!) Lafın sözüm asla olamaz kanun çıkmış bir kez. Ben olsam, bende 18,000 TL verenlerin şartlarına uyarmıydım uymaz mıydım bilemem!... Maksadım onları incitmek değil. Çok kısa da olsa planlamada; askerlik eğitimine hiç katılmayanlara, kısa bir oryantasyonla, çok kısa sürede olsa eğitime tabii tutulmasının planlanmamasıdır.
Eğitim süresi, takdiri; kanunu çıkaran ve onaylayanlara. Keşke emekli olduktan sonra beni de Bu tip tatbikatlara çağırsalar da; O resmi elbiseyi de sizler gibi tekrar giyebilmek nasip olsa… Ancak şunu da özellikle belirtmeliyim ki; biz bu elbise ile mesleğimizde adeta et-tırnak olduğumuz’ da herkes tarafından biline! Üniforma elbise çıksa bile, bizler et-tırnak olduk bir kere. O elbise şeklen çıksa dahi, bedenimizde ruhumuzda hissediyoruz onun varlığını… Ancak geçmişten 1998’ den bu güne temize geçtiğim, kalem aldığım satırlarıma bugün 2015 itibari ile yazacağım çok şey var! Neler mi? Yazarsam alınanlar çok olur. Kimler mi? Askerliği bedelli yapanlar Kanun çıktıktan sonra bu kanuna uyanlar değil, başta kanunu çıkaranlar alınabilirler. MSB’ den Genelkurmaydan mutlaka yazıma tenkitler gelebilir. Kanunu çıkartanlara da kısa dönem yapanlara da, bedeni ile değil bedeli ile vatan borcunu ödeyenlere de saygım sonsuz. Zira kanun çıkmış vatandaş ta bu kanuna uymuş kime ne zara, kime ne yarar… Ancak yazım ne kadar eleştirilse dahi bu konu da her ortamda bu konu hakkında münazaraya hazırım. Askerlik bedeli için 18,000 TL veremeyip oğlu şehit olanın ailesi ve onların adına da icabında sonuna kadar bu mevzuyu Anayasada eşitlik ilkesi adına konuşur savunurum. Saygılarımla.
(Hayat Bayram Olsa) NİCE BAYRAMLARA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret78699
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Hava Durumu